Mnohé děti si až do dospělosti myslí, že jsou peníze samozřejmostí, že doslova padají z nebe do klína. Ale to tak samozřejmě není. Peníze rozhodně nejsou samozřejmostí a rodiče by měli dbát na to, aby to jejich ratolesti věděli dříve, než dospějí. Pak by totiž mohl nastat problém, a sice děti by jen stěží chápaly, že musí chodit do práce, jelikož peníze se jim v peněžence opravdu záhadně neobjeví.
Bohužel mnozí rodiče podceňují tuto přípravu na dospělý svět a neučí děti finanční zodpovědnosti. Je to opravdu velká chyba, být finančně zodpovědný je něco, co může dětem velice usnadnit jejich budoucí život. Navíc této vlastnosti se lépe učí v dětství než v dospělosti. I zde platí přísloví, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.
Pokud jste odhodlaní k tomu začít učit své děti finanční zodpovědnosti, poradíme vám, jak na to.
Nekupujte dětem všechno, co chtějí
Kupovat dětem vše, co si usmyslí, nejen, že vede k rozmazlenosti, ale na druhou stranu to vede jen k tomu, že si děti nebudou vážit věcí, které dostanou. Proto jim nekupujte všechno, co si umyslí. Raději jim kupujte jen to, co si zaslouží. Pokud něco opravdu chtějí, ať si na danou věc našetří v pokladničce nebo ať si alespoň přidají. Uvidíte, jak si najednou dané věci budou vážit více.
Pokladničku si mohou plnit například tak, že pomůžou na zahradě, i když to dělat nemusí. Za to si třeba dvacku zaslouží, nemyslíte?
Dávejte jim kapesné
Už od raného věku dávejte dětem kapesné. Hned, co začnou chodit do školy, je učte finanční zodpovědnosti. Dejte jim peníze jak na útratu, tak na oběd. Dítě bude muset odolávat, aby všechno neutratilo za sladkosti, když sladkostem neodolá, pak bude o hladu s bolestí bříška. To dítě naučí a příště se už nic podobného nestane, tím si můžete být jisti.