Kolem hypoték se točí nejedno médium. Jedná se o aktuálně velmi řešené téma, které zajímá zejména mladé lidi. Ti totiž nejvíce touží po svém bydlení, na které však po letošním říjnu nedosáhnou, jelikož vejdou v platnost přísné podmínky, které budou rapidně ovládat to, kdo hypotéku dostane a kdo nikoli. Nová nařízení budou ovlivňovat nejen výši hypotéky, o jakou může zájemce zažádat a která je adekvátní k jeho příjmům, ale také budou ovlivňovat to, jak vysoké mohou být splátky zájemce. Opět se bude vše odvíjet od příjmů domácnosti, která o hypotéku žádá.
Sice nyní banky na chvilku snížily hypoteční úroky (ovšem jenom minimálně), ale zájem o hypotéky roste. Roste však zájem i o takzvané státní hypotéky, které jsou dlouho očekávané. Vstoupily v platnost v polovině srpna a o dotaci z Programu pro mladé si mohou zažádat lidé do šestatřiceti let.
Slyšeli jste o nových státních půjčkách?
Pokud nesledujete aktuální dění, možná nevíte, co to státní půjčky jsou. Třeba vám to jen uniklo, v každém případě je třeba si je představit. Jedná se o půjčky na bydlení, které neposkytuje banka, ale stát. Jedná se o výhodnější nižší půjčky se skvělým, takřka nulovým úrokem, který si stát účtuje.
Státní půjčky spadají do Programu pro mladé, který má za cíl poskytnout a umožnit bydlet ve svém i mladým lidem, kteří neměli zatím šanci naspořit si enormně vysoké sumy peněz. Stát do programu vložil několik stovek milionů korun (konkrétně 650 milionů korun), které mohou čerpat lidé, jež nejsou starší šestatřiceti let.
Nejsou tak výhodné, jak se očekávalo
Sice jsou lidé doslova “paf” z fantastického, takřka nulového úroku, ovšem to je jediné plus státních hypoték. Částka, o kterou si můžete zažádat, je limitován a odvíjí se od toho, co si pořizujete za nemovitost. Na dům je možné půjčit si maximálně dva miliony korun, na byt pouze 1,2 milionu. K tomu však není možné si vzít hypoteční úvěr.