Nabídka půjček od bank i nebankovních subjektů je na našem trhu velmi široká. Uvádí se, že půjčky soukromým osobám v České republice poskytuje několik tisíc subjektů. Srovnání nebankovní a bankovní půjčky můžete najít na mnoha specializovaných webech. V tomto článku si v několika bodech shrneme hlavní rozdíly mezi úvěrem poskytnutým bankou a nebankovní institucí.
Bankovní půjčky se obvykle poskytují s dobou splácení minimálně několik měsíců. Většina bank začíná svou nabídku na 10 000 a více korunách, jen Ar Bank startuje u úvěrů už na částce 5 000 Kč. Další podmínkou je skoro u všech bankovních půjček nutnost mít u dané banky běžný účet, z něhož je půjčka splácena. Banky si tak minimálně na dobu splácení úvěru zajišťují loajalitu majitele účtu.
Je dost nepravděpodobné, že by se vám podařilo půjčit si v bance peníze úplně zadarmo, jako je to možné u některých nebankovních mikropůjček. U vyšších částek jsou v porovnání s nebankovními úvěry výhodou bank nižší úroky – nyní začíná RPSN (roční procentní sazba nákladů) bankovních půjček i pod hranicí šesti procent. U bankovní půjčky ale musíte počítat s tím, že si vaši úvěrovou minulost banka prověří v Bankovním i Nebankovním registru klientských informací (BRKI a NRKI) a v registru Solus. Budete potřebovat občanský průkaz a další doklad a u některých úvěrů i osobní návštěvu pobočky, i když většina bankovních úvěrů se dá dnes již také sjednat online či telefonicky.
Proti tomu nebankovní půjčky mohou být klidně poskytnuty již od výše stokorun a můžete snadno najít produkt, který při včasném splacení získáte zcela zdarma. U některých nebankovních půjček vás v registrech nebudou prověřovat vůbec, u jiných budou nahlížet jen do Solusu, případně do NRKI. Nemusíte také měnit bankovní účet. Svou půjčku budete splácet ze svého běžného účtu. Ale u nebankovních úvěrů musíte velice bedlivě kontrolovat, kolik za úvěr zaplatíte. RPSN může být nula i tisíce procent. Nezapomínejte, že úrok platíte jen za skutečný počet dnů, kdy dlužíte.