Podnikání jako vedlejší příjem je v Česku velmi populární

populární podnikání

Stále více Čechů si k pravidelnému příjmu přivydělává podnikáním. Zaměstnanci, penzisté, ale i matky na rodičovské dovolené, zkrátka všichni ti, kteří potřebují finanční injekci. A zájem o tento “vedlejšák” stále roste. Aktuálně je to nejvíce v historii, cca 400 tisíc lidí si takto přivydělává.

Podnikání při zaměstnání

Podnikání při zaměstnání může být velmi výhodnou a příjemnou formou přivýdělku. Lidí, pro které je podnikání jen jakýsi bonus při zaměstnání, přibývá. Těch, kteří mají podnikání jako hlavní zdroj obživy, naopak poměrně klesá. Zatímco k 30.9. 2009 v Česku působilo 663 119 OSVČ hlavních, nyní to je už o necelých 100 tisíc méně. Očekává se ale, že toto klesání bude stagnovat.

OSVČ

Důvodů, proč roste počet OSVČ vedlejších a klesá množství OSVČ hlavních existuje několik. Aby mohlo být podnikání považováno za vedlejší činnost, musí existovat ještě nějaká hlavní činnost, která pokrývá zdravotní a sociální pojištění poplatníka. To je jediné kritérium, výše příjmů na rozdělení hlavní a vedlejší činnosti nemá vliv. Hlavní činností tedy může být mateřská a rodičovská dovolená, pokud je rodič sociálně pojištěný, i pobírání starobního důchodu. Hlavní činností může také být zaměstnání, ze kterého je odvedeno minimální pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Podnikání je tedy možné mít jako vedlejší pracovní činnost i v případě násobně vyšších příjmů než ze zaměstnání. Jedinou podmínkou je odvedení minimálního pojistného.

Snadné podnikání

Být tedy dnes podnikatelem je snadnější než kdy dříve. Mezi silné podnikatelské regiony patří tradičně Praha a Severní a Jižní Morava, největší dynamiku v posledních letech ovšem vykazují střední Čechy, které postupně přebírají dřívější roli Prahy. V České republice podnikají téměř 2 miliony lidí, z toho 1 milion aktivně.