Elektronická evidence tržeb – dotkne se i mne?

eet

V poslední době je velmi skloňovaným pojmem elektronická evidence tržeb. Máte pocit, že se nevyznáte v diskusích na téma, jakých firem se vlastně tato novinka dotkne a co pro ně bude znamenat? Pokud ano, pojďme si společně vysvětlit, komu jsou vlastně změny určeny a co přinesou v praxi.

Termíny, kdy musíte evidenci zavést

Zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) říká, že už od 1. prosince 2016 se dotkne každého, kdo na našem území provozuje stravovací a ubytovací služby. Tedy všech restaurací, hospůdek, kaváren, hotelů, ubytoven atd. O tři měsíce později, tedy už 1. března 2017 se do téže evidence musí pustit i maloobchodníci a velkoobchodníci. Další rok času mají na přijetí změn i podnikatelé, kteří se zabývají různými činnostmi, jejichž charakter je v zákoně velmi přesně vyjmenován. Například výrobci nábytku tedy začnou své tržby elektronicky evidovat až od 1. března 2018. Ještě další tři měsíce navíc získávají i všechny ostatní podnikatelé vyjmenovaní zákonem – do této kategorie spadají i malí živnostníci. Ti si budou muset elektronické pokladny pořídit nejpozději k 1. červnu 2018.

Co znamená novinka v praxi?

Jak bude všechno v praxi vypadat? Každý podnikatel musí zaslat datovou zprávu o své tržbě na finanční správu, a to v případě každé prodané položky. Čili ještě předtím, než zboží prodá svému zákazníkovi a vystaví mu účtenku, putuje zpráva o realizaci této transakce na úřad finanční správy. Jakým způsobem? Může to být nejenom z elektronické pokladny, ale třeba i z tabletu nebo také chytrého telefonu. Jakmile finanční správa obdrží zprávu o transakci, pošle zpátky potvrzení, které bude obsahovat kód přiřazený k transakci. Nutnost všechno evidovat u vás ovšem odpadá v případě, že používáte pouze bezhotovostní platby, tedy pokud vám zákazníci platí bankovním převodem. Jestliže své výrobky prodáváte třeba v eshopu, kde vám platí převodem předem, nemusíte si s tímto zákonem dělat vrásky. Bankovní transakce jsou totiž bez potíží dohledatelné. Zákon platí pro všechny podnikatele, kteří své tržby dostávají buď v hotovosti či případně platební kartou nebo platebními prostředky tohoto typu.